In het Vlaams Regeerakkoord zijn enkele belangrijke wijzigingen waar te nemen inzake de registratie- en erfbelasting.
Deze wijzigingen treden (onder voorbehoud van goedkeuring) in werking vanaf 01.01.2025.
De twee belangrijkste wijzigingen worden in deze memo onder de aandacht gebracht:
- Registratierechten verlagen van 3% naar 2%
De koper van een onroerend goed betaalt t/m 31.12.2024 op de aankoopprijs van zijn enige en eigen woning, een registratierecht van 3%.
Vanaf 01.01.2025 zal er echter een verlaging plaatsvinden van dit verschuldigde registratierecht, te weten naar 2%.
De datum van ondertekening van de notariële akte is de datum waarnaar gekeken wordt om te bepalen welk registratierecht de koper uiteindelijk dient te betalen.
Indien u dus vanaf 01.01.2025 de notariële aankoopakte zal ondertekenen, dan bent u op de aankoopprijs van bv. 300.000,00 EUR een registratierecht verschuldigd van 6.000,00 EUR (2% van 300.000,00 EUR).
Indien u de notariële aankoopakte echter nog zal ondertekenen voor 01.01.2025, dan bent u een registratierecht verschuldigd ten belope van 9.000,00 EUR (3% van 300.000,00 EUR).
Dit betreft toch een aanzienlijk verschil van 3.000,00 EUR in verschuldigde registratierechten.
Tip: Stel indien mogelijk de datum van ondertekening van uw notariële akte uit tot 2025!
- Verdachte periode schenking stijgt van 3 jaar naar 5 jaar
Wanneer de fiscus ergens een verlaging doorvoert, betekent dit doorgaans ook dat ergens anders in een verhoging wordt voorzien.
Dit is nu niet anders.
Op heden is het mogelijk om bv. gelden op uw bankrekening via een overschrijving te ‘schenken’ aan de kinderen.
Indien u vanaf datum schenking (overschrijving) blijft leven voor een periode van minstens drie jaar, dan zijn uw kinderen geen registratierechten verschuldigd op het geschonken bedrag.
Indien u vanaf datum schenking (overschrijving) echter sterft binnen de drie jaar, dan zullen uw kinderen alsnog erfbelasting moeten betalen op het geschonken bedrag.
Vanaf 01.01.2025 zal deze ‘verdachte periode’ van 3 jaar verhoogd worden naar een periode van 5 jaar.
Indien u dus bepaalde geldbedragen via bankoverschrijving wilt ‘schenken’ aan uw kinderen, kunnen wij u adviseren om dit te doen ten laatste op 31.12.2024.
Zo genieten uw kinderen nog van de kortere periode van 3 jaar.
Voor meer advies kan u uiteraard steeds contact opnemen.